LIDL-al doilea magazin din Turda.
In vara lui iulie 2020 ,LIDL isi arata intentia construirii celui de al doilea magazin la Turda.
Amplasarea lui va fi in Piata Romana in zona fostei Fabrici de Bere ,cladire devenita monument istoric.
Primaria Turda ,prin edilul Cristian Matei, a transmis ca se fac consultari publice online vis a vis de Planul Urbanistic Local agreat de investitor.
Vezi si : https://stiriturda.net/?p=146&swcfpc=1
Noua propunere de proiect este ușor diferită față de varianta prezentată în iulie 2020, în sensul că se acordă o suprafață mai generoasă spațiilor verzi dinspre artera principală. Proiectul prevede și o promenadă pe malul râului Arieș.
Magazinul Lidl a fost fondat în anii ’30 de către familia Schwarz, numele inițial fiind Schwarz Lebensmittel-Sortimentsgrosshandlung. În anii ’70 a fost construit primul magazin tip modern care se mai găsește și în ziua de astăzi.
Citeste si aici : https://actualdecluj.ro/